Sbírka na obnovu kostela v Chlumu u Třeboně
                               

Milí diecézané, bratři a sestry,

v pondělí 25. března tohoto roku byl před šestou hodinou večer, nahlášen požár kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně. Hasiči zasáhli velmi rychle a profesionálně: během hodiny byl požár pod kontrolou. Hasiči museli rozebrat střechu kostela a dohasit zasažená místa, což se protáhlo až do pozdních nočních hodin a po celou noc pak bylo nutné požářiště hlídat. Druhý den byl kostel prohlédnut a provizorně byla zajištěna i střecha proti zatékání.

Oheň vznikl v prostoru boční lodě kostela na kůru u varhan. Příčinou požáru byl pravděpodobně technický problém. Vážně byly poškozeny varhany a boční loď kostela, tj. část krovu, stropů a podlahy. Z interiéru se podařilo zachránit prakticky celý mobiliář, a to díky včasnému zásahu hasičů. Celý interiér kostela je ale silně znečištěný sazemi a popelem, a to včetně omítek, obrazů, soch, nástěnných maleb a nedávno restaurovaných částí mobiliáře.

Interiér bude potřeba znovu vyčistit a zrestaurovat a také bude nutné v kostele instalovat nové rozvody elektřiny. Celkovou výši škody zatím nelze přesně určit, ale předběžný odhad je kolem 15 mil. Kč.

Proto jsem se rozhodl v neděli 14. dubna 2024 na 3. neděli velikonoční vyhlásit mimořádnou kostelní sbírku ve všech farnostech českobudějovické diecéze. Výtěžek sbírky z farností bude odeslán na českobudějovické biskupství a použit na opravu poškozeného interiéru kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně. 

                                                                                   

                                                                              + Vlastimil Kročil

                                                                          Biskup českobudějovický

 

---

Titulní foto: Magdalena Horváthová

Další podrobnosti o požáru a škodách na kostele najdete ve článku na webových stránkách Biskupství českobudějovického:

https://www.bcb.cz/pozar-kostela-v-chlumu-u-trebone/

---

 

Městys Chlum u Třeboně vyhlásil na obnovu kostela také veřejnou sbírku. Podrobnosti, vč. čísla účtu, kam můžete přispět, najdete níže.